Vásárlási útmutató külföldi befektetőknek
Mi az a condominium?
“A condominium egy társasház. Olyan épület, amely magántulajdonban lévő ingatlanokat és közös tulajdont is tartalmaz. A társasházak tulajdonosai a társasház jogi személyén keresztül birtokolják a földterületet.” (A thaiföldi társasházi törvény – A közös tulajdonban lévő lakásokról szóló 2522. évi törvény).
Laikus nyelven szólva a „társasház” egy olyan lakóterület (egység), amely egy nagyobb komplexum része.
A tulajdonosnak a magánlakás feletti szabad, egyéni tulajdonjoga van, az ingatlan közös területei felett pedig a többi tulajdonossal közös tulajdona van. Egy külföldi saját nevére vásárolhat és adhat el társasházi lakást.
A thaiföldi törvények szerint bármely társasházi komplexumnak csak 49%-a lehet külföldi tulajdonban. Az ügyvéded ezt az átvilágítás részeként ellenőrizni fogja, mert a legutolsó dolog, amit szeretne, az az, hogy a megegyezés után kiderüljön, hogy a társasház nem felel meg ennek a feltételnek.
Egy társasházi komplexum kezelője mindenképpen egy jogi személy (hivatalos képviselő), aki gondoskodik a komplexum működtetésével kapcsolatos mindennapi tevékenységekről. Ő intézia díjak és adók befizetését, tárgyal a kormányzati szervekkel, és megszervezi a személyzet fizetését és a karbantartást.
A társasházi tulajdonosok a komplexum irányító testületének részévé válnak. Részt vesznek a közgyűléseken, hogy döntsenek a díjakról, a karbantartásról és a komplex szabályzatról. Minden komplexumnak van egy kilenc tagból álló tanácsa, amelyet szavazással határoznak meg. Sok külföldi befektető kijelöli a hivatalos képviselőt, hogy meghatalmazottként járjon el ezekben az ügyekben.
A társasházi tulajdonosok felelősek bizonyos folyamatos díjakért. Minden társasházi komplexumnak van egy közös területkezelési (CAM) díja és egy „Karbantartási alapja”.
Ezeket a díjakat a komplexumon belül minden tulajdonosnak fizetnie kell, és azokat a közgyűlés határozza meg. A díjat 1 m2-re számítják ki, majd megszorozzák a tulajdonodban lévő alapterülettel. Az alapdíj többségi szavazással módosítható az aktuális igényeknek megfelelően.
A CAM-díjak fedezik a közös területek javítását és karbantartását, a helyszíni személyzet bérének kifizetését és a folyamatos kormányzati díjakat.
A Karbantartási alap egy olyan pénzalap, amelyet nagyobb javításokra vagy fejlesztésekre, pl. burkolatcserére, szerkezeti károkra vagy környezetvédelmi vészhelyzetekre tartanak tartalékban.
Bár gyakran figyelmen kívül hagyják, és néha triviálisnak tartják, érdemes elolvasni a társasház működési szabályzatát és alapszabályát is. Nem egy izgalmas olvasmány, de az apróbetűs részeknek nagy hatása lehet a vásárlási döntésére.
Egy társasház szabályzata vagy alapszabálya kötelező elemei
Mielőtt a vásárlás mellett döntene, szerezzen be egy példányt a társasház szabályzatából.
A társasházi törvény szerint legalább a következőket kell tartalmaznia:
-
-
- A társasház jogi személyének neve;
- Célok
- Az iroda helye;
- A tulajdonos által fizetendő süllyesztőalap összege;
- Egyéb közös tulajdonságok;
- A közös és az egyedi ingatlanok használatának módja;
- Az egyes egységek aránya a helyiségek tekintetében;
- A közgyűlés eljárásai;
- A karbantartási díjak aránya;
- A kezelőkre és kinevezésükre vonatkozó eljárás.
-
A fentiek mellett a következők is részei lehetnek
-
-
- A háziállatokra vonatkozó korlátozások;
- A medencét vagy más létesítményeket használó gyermekek életkorára vonatkozó korlátozások;
- A járművek vagy csónakok parkolására vonatkozó korlátozások;
- A padlóburkoló anyagok, drapériák vagy ablakfüggönyök, árnyékolók vagy nyitott erkélyek lezárására vonatkozó korlátozások;
- A közös területeken található szabadidős létesítmények használatának korlátozása;
- Hang- vagy zajkorlátozások.
-
Még ezeken kívül is vannak olyan szempontok, amelyeket vevőként érdemes figyelembe kell venned.
Egyes szabályok annyira korlátozóak lehetnek, hogy biztosan nem vásároltad volna meg a lakást, ha előzetesen elolvastad volna a házirendet.
Gyakran ezeket a dokumentumokat nem fordítják le thai nyelvről, ezért vedd igénybe az ingatlanszakértő ügyvéd segítségét, hogy jobban megértsd, mit vásárolsz.
Az utolsó részben arról olvashatsz, hogyan zajlik a vásárlás folyamata és hogy ebben “Az eladó és a vevő milyen és mekkora költséget köteles fizetni?”