Site icon Thaiföldi ingatlanok eladása, bérlése, befektetése

Eltérő szokások és kulturális különbségek Thaiföldön

Üdvözlés, öltözködés, étkezés, házasságkötés

Thaiföld egy gyönyörű, egzotikus ország, gazdag kultúrával és sajátos szokásaival, hagyományaival,etikettjével, amelyekkel érdemes tisztában lenned, ha oda utazol.

A thaiföldi élet megértése kulcsfontosságú a sikeres és emlékezetes thaiföldi tartózkodáshoz, nyaraláshoz, üzleti tevékenységhez.

Az alábbiakban áttekintünk néhány érdekes thai szokást és a házasságkötés 8 lépését.

Üdvözlés, köszönés

Amikor először találkozol valakivel, szokás, hogy enyhén meghajolsz, és a kezeidet imához hasonlóan az úgynevezett „wai”-ba teszed. Minél magasabbra helyezed a kezedet, annál nagyobb tiszteletet mutatsz.

Emellett fontos, hogy udvariasan beszélgess, legfőképp az idős emberekkel, mivel a thaiföldiek nagyon tisztelik az idősebbeket. 

Étkezés

Ha Thaiföldön eszel, fontos megjegyezni, hogy az ételt villával és kanállal eszik. A thai konyhában ritkán használnak evőpálcikákat. Udvariatlanságnak számít az is, ha az ételt a tányéron hagyjuk, vagy ha az evőpálcikával mutogatunk az ételre.

A thaiföldiek nagyon kedvelik a friss alapanyagokat, és gyakran esznek otthon főzött vagy utcai árusoktól vásárolt ételeket.

Öltözködési kódex

Thaiföldön fontos, hogy szerényen öltözz, különösen, ha templomokat vagy más szent helyeket látogatsz meg.

A férfiaknak kerülniük kell a rövidnadrágok vagy pólók viselését, amikor vallási helyeket látogatnak. A nőknek kerülniük kell a kihívó ruházat viselését vagy a túl sok fedetlen bőr megmutatását.

Fontos továbbá, hogy kerülni kell a sértő képeket vagy üzeneteket tartalmazó ruhadarabok viselését. Egyes templomokban a látogatóknak le kell venniük a cipőjüket, mielőtt belépnének.

Nyilvános helyeken történő viselkedés

Thaiföldön fontos, hogy nyilvános helyeken, például templomokban vagy más szent helyeken tisztelettudóan viselkedjünk. Udvariatlanságnak számít a nyilvános helyeken a hangoskodás vagy a másokat zavarón viselkedés. Kifejezetten sértő a lábbal való mutogatás.

Ajándékozás

Thaiföldön az ajándékozás fontos része a kultúrának. Ajándékozáskor fontos, hogy olyasmit adjunk, aminek jelentése vagy jelentősége van a megajándékozott számára. Az is fontos, hogy az ajándékot szépen csomagoljuk be, és tisztelettudó módon, enyhén meghajolva adjuk át. 

Házasságkötés

Mindenki tisztában van azzal, hogy a thai esküvői szertartás több fázisból áll. Ha még sosem hallottál a thai esküvői eljárásokról, ma beavatunk a részletekbe.

1. Méltóvá válás (Vallási szertartás)

Az esküvő napján a vőlegénynek és a menyasszonynak érdemeket kell szereznie arra, hogy méltóvá váljanak a házasságra. Így 9 szerzetest (a 9 a szerencseszám a thai vallásban) kell meghívnia otthonába és megetetnie őket. A szerzetesek megáldják a párt egy örömteli és sikeres házassággal.

2. Khan Maak-menet

A vallási szertartást követően a vőlegény vezeti a Khan-Maak menetet a menyasszony lakhelyére. A thaiföldi hagyományban általában kétféle Khan-Maak-felvonulás létezik:

„Khan – Maak – Ek”: A hozomány, bételdió, bétellevél, 2 arany – ezüst zacskó, zöldborsó, fekete szezámmag, pattogatott rizs és rizsföld alkotják a Khan – Maak – Ek-et.

„Khan – Maak – Tho”: Kilenc szerencsehozó thai finomság gyűjteménye, köztük virágos tojássárgájás tarta, kerek tojássárgájás tarta és foszlós tojássárgájás tarta.

3. A vőlegény kizárása

Amikor a férj megérkezik a menyasszony lakására, át kell mennie a koszorúslányok és a menyasszony családja által felállított három szimbolikus ajtón  (rózsaszín-arany ajtó, ezüst ajtó és arany ajtó).

Csak akkor engedik át a vőlegényt, ha pénzt ad nekik pénzt, vagy megtesz valamit, amit kívánnak. Például azt kell mondania a menyasszonynak, hogy „szeretlek”.

4. A lánykérés

Miután a vőlegény kihozta a menyasszonyt a szobából, a menyasszony szülei megszámolják a hozományt, majd zöldborsót, szezámot, pattogatott rizst és rizsföldet szórnak a hozományra. 

Ezt követően a menyasszony anyja a vállára teszi a hozományt, és úgy tesz, mintha nehéz lenne, mert nagy összegű pénz van benne.

5. Az eljegyzés

Amikor eljön a megfelelő pillanat, a vőlegény és a menyasszony eljegyzési gyűrűt cserélnek.

6. A vízöntési szertartás

Ez a thai kultúrában ez az esküvői szertartás legjelentősebb része. A menyasszony mindig a vőlegénytől balra ül, és mindkettőjük fején szertartásos frizura lesz. Ezt követően egy vendég behozza a (vallási szertartásból származó) vízzel töltött kagylóhéjat, és a pár kezére önti, és megáldja őket.

7. Tiszteletet az időseknek

Mivel a thai hagyományban az időseket nagy tisztelet övezi, ezt a szakaszt nem lehetett kihagyni az esküvői szertartás során.

A vőlegény és a menyasszony leül a szüleik vagy a család idős tagjai elé, hogy bocsánatért imádkozzanak, majd a szülők szent fonalat kötnek a csuklójuk köré, és fontos tárgyakat, például pénzt és arany nyakláncot ajándékoznak a párnak.

8. A nászágy előkészítése

Az az esküvői szertartás utolsó szakasza; a vőlegény a szobában várja a menyasszonyt, amíg a menyasszony szülei oda nem viszik, és meg nem tanítják a házasélet leckéire

Ezelőtt a lépések előtt azonban a szüleik megkérik egy sikeres házasságban élő szerelmest, hogy a vőlegény és a menyasszony számára megterítse az ágyat két párnával és szerencsehozó tárgyakkal, például mozsárral és mozsártörővel, téli dinnyével, idős kan macskával, babszemekkel, gyékénnyel és egy esővízzel teli tálal.

Exit mobile version